A magyar síoktató képesítések | IST - Institute of Skiing Technology
2012.08.12. | admin
Magyarországon a síoktató az állam által elismert szakma. Iskolán kívüli képzés keretein belül lehet megszerezni, az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) korábban a 52 813 01 0100 33 01 számon szerepelt, jelenleg az OKJ-száma: 31 813 01. A sporoktatói képesítés megfelel a korábbi segédedzői képesítésnek. Asportedző szakképesítés (OKJ 54 813 02) résszakképesítése.
Az EU-s előírások szerint az állam által elismert képesítéseket el kellene fogadni a többi tagországban is. Egy jogvita alapján az alpesi országok alkalmassági vizsgát írhatnak elő a külföldi munkavállaláshoz (ez az ún. Euro-test és az Euro Security). Ezeket a különbözeti vizsgákat akkor is le kell tenni, ha valaki egy másik ország lényegesen hosszabb idejű és drágább képzését végzi el, ez alól csak a legmagasabb szintű képesítések jelentenek kivételt (pl. az osztrák állami síoktató képzés), amelyek ezeket a vizsgákat eleve tartalmazzák.
A gyakorlat azt mutatja, hogy ahol nagy szükség van magyar síoktatóra (pl. Ausztria rengeteg síterepén), ott semmilyen különbözeti vizsgát nem kérnek, hanem elfogadják a magyar állami síoktatói vizsgát.
[ header = Alapfokú síoktatói tanfolyamok ]
Alapfokú síoktatói tanfolyamok
Az OKJ meghatározza a képzés kereteit és a vizsgázás módját is (150/2012. (VII. 6.) Korm. rendelet). A képzéseket nyilvántartásba vett felnőttképzési intézmények végezhetik, a vizsgák rendjét és időpontjait rendeletek szabályozzák.
A képzés öt modulból áll, ezekből kell eredményes modulzáró vizsgával teljesíteni ahhoz, hogy valaki szakmai záróvizsgát tehessen:
- 10322-12 Pedagógiai, pszichológiai és kommunikációs alapok
- 10323-12 Egészségügy és elsősegélynyújtás
- 10324-12 Edzéselmélet és gimnasztika
- 10325-12 Szervezés és vállalkozás alapjai
- 10326-12 Sportági alapok
Az OKJ nem különösebben egyszerű rendszerében a sportoktatói szakma nem önállóan szerepel, hanem a sportedző szakképesítés részeként (ún. részszakképesítés). Ez lényegében azt jelenti, hogy a sportedzői tanfolyam moduljaival átfedés van, tehát egy befejezetlen sportedzői tanfolyammal meg lehet szerezni a sportoktatói képesítést, és fordítva, a sportedzői képesítéshez lényegében el kell végezni a sportoktatói tanfolyam moduljait.
A piacon található síoktatói tanfolyamok közös jellemzője, hogy az OKJ által megkövetelt általános ismereteket, modulokat az összes sportág hallgatói együtt végzik el, csak a sportágspecifikus elemeket tanulják külön. A tanfolyamok szeptemberben vagy októberben indulnak, az elméleti órák bizonyos rendszerességgel, általában hétvégén vannak. A gyakorlati tábor általában februárban vagy márciusban zajlik, 5-6 nap terjedelemben, ezen kívül pedig általában kétszer van még szakelméleti nap, szintén hétvégi időpontokban. A vizsgákra májusban vagy októberben kerül sor, bizonyos képzőknél így az okleveleket a beiratkozást követő év decemberében osztják ki, tehát a tanfolyamok 8-14 hónapot vesznek igénybe. Közös jellemző a jogi háttér miatt, hogy a tanfolyamon kívül vizsgadíjakkal is számolni kell, hiszen az állam által elismert képzésről van szó.
Összességében az általános elmélet igen magas óraszámot kap, a sportági képzés jelentősen kevesebbet.
A 2012/13-as idénytől volt újdonság a Skiculture (SKI C.U.L.T.) által szervezett képzés, amely az adott sportágra - jelen esetben a síoktatóképzésre - fókuszál, az általános elméleti modulokat és ennek fényében dolgozza fel. A tanfolyamon az OKJ szellemiségének megfelelően gyakorlatközpontú, éppen ezért nincs egész éves elméleti oktatás. A tanfolyam lényegi része a téli tíznapos táborban zajlik, amelyet műanyagpályás modul egészít ki Budapesten. A síoktatói tanfolyam az utolsó tábor után végül tavasszal záródik a vizsgákkal, tehát a teljes tanfolyam aká néhány hónap alatt is elvégezhető, és személyes részvétellel nem igényel többhónapos folyamatos elfoglaltságot.
A fentiek fényében lelkiismeretes képzőként nem tehettünk mást, mint hogy kompromisszumokat kerestünk:
- a tanfolyamokat reális áron kell megtartanunk;
- magas szintű, valóban hasznos és fontos szakmai ismereteket adjunk, kiváló síoktatókat képezzünk;
- reális esélyt adjunk a vizsgák kevésbé hasznos, de formailag kötelezően előírt részének teljesítéséhez.
Ez azért nehéz, mert a sportági képzés a síelés esetében jóval költségesebb, mint az elméleti képzés.
[ header = Továbblépési lehetőségek ]
Továbblépési lehetőségek
A világon különböző síoktatási rendszerek léteznek, különböző szintekkel és jogosítványokkal. Van ahol egyetlen, összetettebb tanfolyamot kell elvégezni, máshol tagoltabb, moduláris jellegű a rendszer. Sok helyen megengedik, hogy egy alsóbb lépcső elvégzése után úgy vállajon valaki munkát egy síiskolában gyakorlatszerzési céllal, hogy még nincs síoktatói végzettsége (ilyen pl. Auszriában az Anwärter vagy Praktikant, Franciaországban a trainee vagy stagiaire). Az állam által elismert szint szinte mindenhol a legmagasabb végzettséget jelenti (Ausztriában a diplomás állami síoktató), amely egy rendkívül nehezen és költségesen megszerezhető képesítés. Ez alól Magyarország kivételt képez, ahol az állami oklevél már a legalsó szinten megszerezhető (OKJ).
[ header = Az SMSZ síoktató szintjei ]
Az SMSZ síoktató szintjei
Magyarországon a síoktatók érdekvédelmi szervezete a Síoktatők Magyarországi Szövetsége (SMSZ). Az SMSZ képviseli hazánkat három nemzetközi szervezetben (IVSI, ISIA, INTERSKI), működési engedélyeket ad ki a tagjai számára, vásárlási kedvezményeket biztosít, illetve lassan már egy évtizede felépített egy többszintű síoktatóképzési rendszert is.
Ebben a rendszerben négy szintet teljesíthet egy síoktató:
- Síoktató*: Ez az alapszint, amelyet az SMSZ-be belépő, állami OKJ-s képesítést szerzett oktató megkaphat.
- Síoktató**: A második szint megfelelő gyakorlat megszerzése után, egy hatnapos táborban elméleti és gyakorlati vizsgák letételével szerzhető meg.
- Síoktató***: Több modulból álló képzés, amely megfelel az ISIA által előírt kereteknek. Megszerzésével együtt az ISIA-bélyeget is megkapja a síoktató.
- Síoktató****: A síoktató*** után egy óriásműlesikló teszt teljesítésével megszerezhető szint, amely egyben az ISIA-kártyára is jogosít.
Az SMSZ-rendszer egyes szintjeihez nem kötődnek külön-külön jogosítványok, azaz az egycsillagos síoktató lényegében ugyanolyan tevékenységekre jogosult, mint a kettő- vagy háromcsillagos. Különbség pl. hogy a háromcsillagos oktató már kaptt ún. alpesi ismeretekkel kapcsolatos képzést is, így ő már jogosult egy bizonyos fajta pályán kívüli síelés oktatására is, míg az alatta lévő szinteken ez még nem engedélyezett.
[ header = A SKI C.U.L.T.-rendszer ]
A SKI C.U.L.T.-rendszer
A SKI C.U.L.T.-rendszer teljesen új, bevezetés alatt áll, és némileg másként épül fel, mint a máshol megtalálható rendszerek. Az eltérés abban áll, hogy itt a síoktatók minősítési szintjei az egész rendszernek csak egy részét képezik. A SKI C.U.L.T.-rendszerben megtalálható egy oktatási tematika és módszertan, illetve egy franchise jellegű marketing-támogatás is.
Ha valaki használni szeretné a SKI C.U.L.T.-rendszer márkanevét, akkor vállalnia kell, hogy a rendszerben csak SKI C.U.L.T.-síoktatók oktathatnak, és csak azon a tudásszinten, amelyre a képesítésük szól. A rendszer szabályozza, hogy az oktató ne terjeszkedjen túl a képzettségén. A síoktatónak kötelező követni a tematikai-módszertani struktúrát.
A SKI C.U.L.T.-síoktatóknak nagyon alaposan tisztában kell lenniük azokkal a tematikai részekkel, amelyekre a szintjük vonatkozik. Mivel a SKI C.U.L.T.-rendszer és a tematika nagyon új, ezért maga a rendszer is fejlődésben van.
Az első képzések és átképzések a 2012/13-as idényben indultak, tehát jelenleg csak SKI C.U.L.T. Level D szintű oktatókat képezünk. A Level D. szintű oktatók a teljesen kezdő síelőkkel foglalkoznak, a jogosítványaik addig terjednek, ameddig a tanuló önállóan nem tud síelni egy enyhe kezdőpályán. Ettől kezdve a rendszerben már egy Level C. oktató viheti tovább az oktatást.
A SKI C.U.L.T. Level D síoktatói szint megszerzésére lehetőség van az IST síoktatóképzésén, ahol a megfelelően magas szinten teljesítő jelöltek az állami (OKJ) oklevél mellett megszerezhetik a Level D minősítést is. Már végzett síoktatók számára szervezünk átképzéseket is.
[ header = Továbbképzések ]
Továbbképzések
Minden síoktató szervezet kötelező továbbképzéseket ír elő a tagjai számára. A gyakorlatban ezek sokkal ritkábban és rövidebbek, mint amennyi való szükséges ahhoz, hogy egy lelkiismeretes síoktató megfelelő szinten tarthassa a tudását.
Magyarországon az SMSZ előírásai szerint háromévente kötelező továbbképzésen részt venni, ez a gyakorlatban tehát háromévente egy háromnapos tábort jelent.
A SKI CU.L.T. kreditpontos továbbképzési rendszerben működteti a továbbképzéseket. A síoktatóknak sokféle továbbképzési lehetőséget biztosítunk, könnyen elérhető formában. A továbbképzéseket akár itthoni sípályákon, részekben vagy egyéb szakmai programokon is teljesíteni lehet. A teljesített továbbképzésekért kreditpontok járnak, a hosszabb kihagyások viszont levonásokat vonnak maguk után. A célunk az, hogy a SKI C.U.L.T.-síoktatók tudása mindig magas szintű és naprakész legyen, sőt egyre fejlődjön. A továbbképzések foglalkozhatnak a síoktató sítechnikájával, tematikai és módszertani felkészültségével, lehetnek konzultációs jellegűek. Bizonyos keretek között maga az oktató dönthet arról, hogy milyen jellegű továbbképzésre van leginkább szüksége.
Friss hozzászólások